GÜNDEM Haber Girişi : 19 Eylül 2021 08:51

Yılın ahisi Morgül: “Elim tuttuğu sürece çalışmaya devam edeceğim”

Ahilik Haftası kapsamında Kocaeli’de “Yılın Ahisi” seçilen 58 yıllık berber Hüsnü Morgül, “Elim tuttuğu sürece de çalışmaya devam edeceğim” dedi

Türk kültür tarihinin önemli bir öğesi olan Ahilik geleneği günümüzde de yaşatılmaya devam ediliyor. İş hayatında en dürüst, cemiyette en edepli, siyasette en faziletli ve en mütevazı olmayı gaye haline getiren Ahilik kültürünü yaşatmak için her yıl 13-19 Eylül tarihleri arası ahilik haftası olarak kutlanıyor. Ahilik Haftası kapsamında geçtiğimiz çarşamba günü kentimizde birtakım etkinlikler düzenlendi. Atatürk Anıtına çelenk bırakılması ile başlayan etkinliklerde yılın ahisine Kocaeli Valiliğinde cübbe taktimi yapıldı. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, yılın Ahisi seçilen 58 yıllık Berber Hüsnü Morgül’e cübbesini giydirdi.

 

10 YAŞINDA ÇIRAKLIĞA BAŞLADI

29 Ekim 1953 yılında Kocaeli Kandıra ilçesinde dünyaya gelen Hüsnü Morgül,Zaferli İlkokulundaki eğitiminin ardından 10 yaşında berber çırağı olarak mesleğe giriş yaptı. Berber ustası Şerif Ali Anar’ın yanında mesleğe başlayan Hüsnü Morgül 58 yıldır mesleğini idame ettirmeye devam ediyor. Berbeliği ile nam salan Morgül, Orhan Caddesi üzerinde bulunan küçük berber dükkanı ile 3 çocuğunu büyütüp evlendirdi.

58 YILIN ÖDÜLÜ

Çocuk yaşlarda başladığı mesleğinde 58 yılı geride bırakan Morgül, yarım aşırı aşkın bir süredir devam eden berberlik mesleği ile “Yılın Ahisi” ünvanını almaya hak kazandı. 58 yıldır idame ettirdiği mesleğinin sonunda cübbesini gurular aldığını ifade eden Morgül, “Allah nasip etti. Geçtiğimi çarşamba günü Ahilik Cübbesi bana verildi. Kooperatif başkanımız yılın ahisi seçildiğimi ifade etti. Cübbemi aldıktan sonra Atatürk Anıtını, Kocaeli Valiliğini ve belediyeyi ziyaret ettik” dedi.

 

“ELİM TUTTUĞU SÜRECE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Ahilik cübbesini berber dükkanındaki duvara astığını ifade eden Yılın Ahisi Morgül duygularını ifade ederken, “Heycanlandım. Kocaeli’de bulunan binlerce esnaf içerisinden benim seçilmiş olmam beni çok mutlu etti. Cübbeyi aldığım gün de çok heyecanlıydım. Emeklerimin bir karşılığı olarak gördüm. 3 çocuğumu bu meslek ile büyüttüm. Çok şükür hiç aç kalmadık, açıkta kalmadık. Ahilik, kardeşlik demektir. Biz de bu süreç içerisinde yeni gelen nesillere ağabeylik yapmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Elim tuttuğu sürece de çalışmaya devam edeceğim” dedi.

Haber: Kocaeli Gazetesi