TÜRKİYE Haber Girişi : 09 Eylül 2020 09:36

Taksisinde unutulan 2,5 kilo altını sahibine teslim etti

İzmir'in Karabağlar ilçesinde taksicilik yapan Murat Yavuz'un taksisinde unutulan çantanın içinden 2,5 kilo altın çıktı. Altınların sahibine ulaşan Yavuz, piyasa değeri 1 milyon 250 bin lira olan altınları teslim etti.

İzmir'in Karabağlar ilçesinde taksicilik yapan evli ve 2 çocuk babası Murat Yavuz, 27 Ağustos Perşembe günü saat 19.30 sıralarında, Çankaya Gazi Osmanpaşa Bulvarı'ndan müşteri aldı.

Bornova'ya gitmek istediğini söyleyen müşteri, istediği yere geldiğinde ücretini ödeyerek araçtan indi. İnen müşterinin ardından koltukta duran çantayı fark eden Yavuz, çantayı açtığında içerisinde altın olduğunu gördü.

Bunun üzerine Yavuz, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nı arayarak durumu bildirdi. Odadakilerin çabalarıyla çantasını unutan kişi bulundu.

Çanta sahibine teslim edildi

Taksi şoförü Yavuz, altın dolu çantayı sahibine teslim etti.

Takside unuttuğu çantasını teslim almaya gelen kişi, çantadaki altınlarını sayarak teslim aldı. Çantanın içerisinde piyasa değeri 1 milyon 250 bin lira olan yaklaşık 2,5 kilogram altın olduğu belirten kişi, taksi şoförü Yavuz'a teşekkür olarak 400 lira ile bir adet yarım altın hediye etti.

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası tarafından da plaket takdim edildi.

"Bozuk para var zannettim"

Yaşanan olayı anlatan taksi şoförü Murat Yavuz, "Yolcuyu bıraktıktan sonra unutulan çantayı fark ettim. Bir gözü kilitliydi ve oldukça ağırdı. Çantayı elime aldığımda altın olabileceğini tahmin etmemiştim ve bozuk para var zannettim. Başka bir şeye de pek ihtimal vermedim. Merak ederek içini açtığımda altın dolu olduğunu gördüm. Bunun üzerine durumu hemen Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'na bildirdim. Sahibi arar diye kendi irtibat numaralarımı verdim. Yaklaşık 3 saat sonra çantanın sahibi beni aradı ve onu hatırlayıp hatırlamadığımı sordu. Çantasının bende olduğunu ve bağlı olduğum taksi durağına gelerek teslim alabileceğini söyledim. Çantanın sahibi teşekkür ettikten sonra 'Senin yerinde başkası olsaydı vermeyebilirdi' dedi’ dedi.

Çantayı sahibine teslim ettiği için pişmanlık duymadığını belirten Yavuz, "Altınları tek tek saymasını istedim. Çünkü ilerleyen zamanlarda başka sıkıntılar yaşamak istemedim. Bana teşekkür ettikten sonra 400 lira verdi. Bunun üzerine duraktaki arkadaşların ısrarı üzerine bir yarım altın daha hediye etti. Arkadaşların ısrarı olmasa sadece 400 lira verecekti. Kendisine de teşekkür ediyorum. Bulduğum altınların değeri az değil. Bir insanın hayatını değiştirebilir, ancak yine olsa yine aynısını yapardım" ifadelerini kullandı.

"Oda başkanından plaket"

Taksi şoförüne plaket takdim eden İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, yaşanan olaydan dolayı gurur duyduklarını ifade ederek, "Duyarlı davranışından dolayı meslektaşıma teşekkür ediyorum. Çünkü ortada insanların kafasını karıştırabilecek bir meblağ var. Ben de ilk kez bu kadar yüksek bir meblağın takside unutulduğuna şahit oldum. Tabi bu durum odamız için de gurur kaynağı oldu. Oda olarak kendisini plaket ve ufak bir hediyeyle onurlandırmak istedik" diye konuştu. 


Kaynak : Trthaber.com.tr