EĞİTİM Haber Girişi : 27 Mayıs 2022 18:45

Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesi Açıldı

Kandıra deyince ilk akla gelen isimlerden klarnet ustası merhum Mustafa Kandıralı anısına güzel sanatlar lisesi açıldı.

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul'da Beyoğlu Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesinin açılışına katıldı. 

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, törendeki konuşmasına Türk müziğine katkısından dolaylı Mustafa Kandıralı'ya rahmet dileyerek başladı. 

 

Bakan Özer, sadece akademik beceriyle ön plana çıkan bir gençlik değil kültürle, sanatla, medeniyetle, ilimle, irfanla, hikmetle sürekli teması olan, geçmişin çok derin damarlarından beslenen ve onu yeni yorumlarla insanlara sunan sanatçıların yetişmesini arzuladıklarını söyleyerek şöyle devam etti: "Bunun için Kültür ve Turizm Bakanlığımızla çok kapsamlı bir iş birliğine girdik ve şu ana kadar 75 ilimizde 95 güzel sanatlar lisesiyle bu çalışmaları devam ettirirken 6 ilimizde güzel sanatlar lisesinin olmadığını görmüş olduk. Bir iki hafta gibi kısa süre içinde bu 6 ilimizde de güzel sanatlar liselerimizi kurduk. Artık 81 ilimizde güzel sanatlar liselerimiz var ki bir tane Mustafa Kandıralı'yı kaybetmeye tahammülümüz yok. Hangi ilden çıkacağını çünkü bilmiyoruz." değerlendirmesinde bulundu. 

Merhum Mustafa Kandıralı'nın yeğeni Türkan Kandıralı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ; Milli Eğitim Bakanlığı Bünyesinde Merhum Amcam Mustafa Kandıralı’nın isminin verildiği Güzel Sanatlar Lisesinin açılış törenine katıldık.Kandıralı Ailesi olarak,Bakanlığımıza bu güzel düşünceleri için şükranlarımızı sunar,ülkemiz için nice genç yeteneklerin müzik camiasında rahmetli amcamız gibi sınırları aşacağından eminiz.Hayırlı-uğurlu olsun…