YEREL Haber Girişi : 24 Şubat 2022 16:40

Kandıra Yolunun 7 Kilometrelik Bölümü Yarın Açılıyor

Kandıra yolunun tamamlanan 7 kilometrelik bölümü yarın açılacak. Kandıra F Tipi Cezaevi'nin arkasından geçen 4,8 kilometrelik alan ile Çubuklubala ile Çubuklu Osmaniye arasındaki 2,2 kilometrelik yol Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun kat

Kandıra yolunun tamamlanan 7 kilometrelik bölümü yarın açılacak. Kandıra F Tipi Cezaevi'nin arkasından geçen 4,8 kilometrelik alan ile Çubuklubala ile Çubuklu Osmaniye arasındaki 2,2 kilometrelik yol Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile açılacak.

Kandıra yolunun duble yol projesinde bu yıl tamamlanması beklenen 19 kilometrelik bölümün 7 kilometrelik bölümünün açılışı yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilecek. Kandıra Cezaevi’nin arkasındaki 4,8 kilometrelik alan ile Çubuklubala ile Çubuklu Osmaniye arasındaki 2,2 kilometrelik varyantın açılışı gerçekleştirilecek. Açılışın Çubuklubala ve Çubuklu Osmaniye varyantında saat 14.00’te gerçekleştirilmesi bekleniyor.

7 KİLOMETRE AÇILACAK

Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2015 yılında planlanan ve temelleri atılan Kandıra Yolu projesinde yüklenici firmanın işi bırakması üzerine yeniden ihale yapıldı ve 2021 yılının başında çalışmalar başladı. Kandıra F Tipi Cezaevi ve İzmit arasındaki 19 kilometrelik alanın bu yıl tamamlanması bekleniyordu. Ancak projede ön görülen çalışmaların sahada uygulanır olmaması ve kamulaştırmadaki sıkıntılar nedeniyle sadece 7 kilometrelik iki varyant tamamlandı.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILDI

Toplamda 40 kilometre uzunluğunda, 25 kavşak, 18 köprü ve 13 menfezden oluşan projenin yapılan köprü ve sanat yapıları ile birlikte yüzde 25’i tamamlandı. Ocak ayında tamamlanan yolun açılışı yine hava koşulları nedeniyle ertelendi. Şu anda çevre düzenlemesi yapılan, ağaç ekilmeye başlanan ve istinat duvarları tamamlanan 2 varyanttın açılışı yarın yapılacak.

AÇILIŞI YAPILACAK KESİM

Açılışı yapılacak kesimde; 4 adet 135 metre uzunluğunda köprü, 3 adet 124 metre uzunluğunda alt geçit, 16 adet 1521 metre menfez, 13 adet 4 bin 334 metre uzunluğunda iksa ve istinat duvarı ile Çubuklubala, Çubukluosmaniye, cezaevi giriş-çıkış kavşakları olmak üzere 4 adet farklı seviyeli kavşak bulunuyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açılıştan önce saat 11.00’de Kocaeli Valiliğine gelmesi bekleniyor.