YEREL Haber Girişi : 30 Aralık 2021 09:43

Kandıra yolunun 7.5 kilometresi hazır

İzmit-Kandıra yolunda geçtiğimiz yıl başlayan çalışmaların ardından yolun ilk iki varyantı ulaşıma açılmaya hazır. Kandıra Cezaevleri bölgesinde 4.8, Çubuklu Bala ve Çubuklu Osmaniye arasında ise 2.7 kilometrelik iki varyanttın asfaltlama çalışmaları tama

İzmit-Kandıra duble yolu projesinde bu yıl tamamlanması beklenen 19 kilometrelik bölümün 7.5 kilometresinde açılış için son hazırlıklar yapılmaya başlandı. Yol güzergahında bulunan arazilerin kamulaştırılması ile ilgili yaşanan sıkıntıların ortadan kalkması için acele kamulaştırma kararı alınan proje, bu kararın ardından hızlanmaya başladı. Kamulaştırmaları tamamlanan Sarıhocalar köyünden Kandıra F Tipi Cezaevi’nin arka kısmına alınan yolun 4.8 ve Çubuklu Bala-Çubuklu Osmaniye arasındaki 2.7 kilometrelik iki varyantının açılışı ocak ayının sonuna doğru yapılması bekleniyor.

KAMULAŞTIRMAYA TAKILDI
Kandıra-İzmit arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak ve yaşanan trafik kazalarını minimize etmek amacı ile 2015 yılında planlanan Kandıra-İzmit duble yol projesi geçtiğimiz yıl başladı. 40 kilometre uzunluğunda, 25 kavşak, 18 köprü ve 13 menfezden ulaşacak yolun 19 kilometrelik bölümünün yıl sonuna kadar açılması planlanıyordu. Ancak kamulaştırmada yaşanan sıkıntılar ve devam eden davalar nedeniyle 19 kilometrelik yolun sadece 7.5 kilometresi açılışa hazır hale getirildi.

SON RÖTUŞLAR YAPILIYOR
Çubuklu Bala ile Çubuklu Osmaniye arasında 2.7 kilometrelik birinci ve Kandıra Cezaevi’nin arkasında ise 4.8 kilometrelik ikinci varyantın asfaltlama çalışmaları tamamen bitti. Asfaltlama çalışmaları dışında yol üzerindeki köprü, köylere verilen yollarda son rötuşları ile yolun çizgi çalışmaları yapılıyor. Ocak ayının sonunda açılması planlanan iki varyant dışında Kandıra Cezaevi ve İzmit arasındaki bölümde kamulaştırma çalışmalarında ise sona gelindi. Kamulaştırmaların hızlanması ile yol üzerinde çalışmalar da arttı.