YEREL Haber Girişi : 20 Ekim 2022 15:25

Kandıra Yolunda Çubuklubala ile Çayırköy arası bağlanıyor

Bu yılsonuna kadar Kandıra Cezaevi'nden İzmit’e kadar tamamlanması planlanan İzmit-Kandıra duble yolunda çalışmalar hızlandı. Çubuklubala ile İzmit arası aralık ayında bağlanacak. Yolda halen asfalt ve bariyerlerin imalatı yapılıyor.

İzmit- Kandıra duble yolunun açılan Kandıra Cezaevi ile Çubuklubala ve Çubukluosmaniye varyantlarının ardından üçüncü varyantın açılmasına kısa bir zaman kaldı. Cubuklubala ile Mini Köşk’ün bulunduğu Çayırköy mevkii aralık ayının başına kadar tamamlanacak. Hava muhalefeti olmaması halinde yıl sonuna kadar Çubuklu Osmaniye’den İzmit’e kadar Kandıra yolu duble yol haline gelecek. Aynı zamanda Kandıra Cezaevi ve Çubukluosmaniye arasında kalan bölgedeki sanat yapıları Nisan 2023’e kadar tamamlanacak ve asfaltlama çalışmaları başlayacak.

ASLAFTA HAZIR- Gölkent Siteleri mevkiindeki topraklama çalışmasından sonra İzmit’e kadar olan alanda ise sadece asfalt çalışması kaldı. Bölgenin asfaltlanması kasım ayının başına kadar tamamlanacak.

ÖNEMLİ BİR AKS AÇILACAK

Kalyon İnşaat tarafından devam eden çalışmalarda Çubuklubala ve Çayırköy arasında topraklama ve asfaltlamada çalışmalar çok yoğun. Yolun Kargaoğlu bölgesinde asfaltlama tamamlanırken, Gölkent Sitesi'nden Mini Köşk’e kadar olan bölgede ise yol asfalta hazır hale getirildi. Çubukluosmaniye ile Kandıra Cezaevi bölgesinde sanat yapıları tamamlanarak nisan ayında sıcak asfalt çalışması başlatılacak. Bu bölgede çalışmalar devam ederken, aynı zamanda Kandıra Cezaevi ve Kandıra arasında da çalışmalar başlayacak.

7 KİLOMETRELİK BÖLÜM AÇILMIŞTI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2015 yılında planlanan ve aynı yıl temelleri atılan Kandıra Yolunda firmanın işi bırakması üzerine yeniden ihale yapıldı ve yüklenici firma 2021 yılının başında çalışmalara başladı. Geçtiğimiz yıl 40 kilometrelik yolun 19 kilometresi tamamlanması beklenirken 2022 yılının başında ilk 7 kilometresi ulaşıma açıldı. 4 kilometrelik Cezaevi Varyantı, 3 kilometrelik Çubuklubala ve Çubukluosmaniye varyantı tamamlanarak kullanıma başlandı.

Haber: Özgür Kocaeli