KÜLTÜR&SANAT Haber Girişi : 25 Şubat 2023 20:55

Kandıra Şiir Akşamları’nda Azerbaycan’ın dünyaca ünlü şairi Bahtiyar Vahapzade anıldı

Bizkandırayız Şiir Topluluğu’nun Kandıra’da  Yelken Sineması’nda, 22 Şubat 2023 Çarşamba günü yaptığı toplantısında,  İstanbul Medeniyet Üniversitesi Filoloji Bölümü Araştırma Görevlisi, Azerbaycan doğumlu Sayalı Hasanzade, emekli edebiyat öğretmeni ve satranç eğitmeni Mustafa Yıldız, Bahtiyar Vahapzade ile ilgili sorularını yanıtladı.

DEPREM ŞEHİTLERİ ANILDI

Etkinliğin başında 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler adına saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Vahapzade’nin 1999 Gölcük depremi üzerine yazdığı şiiri ve Kahramanmaraş depremindeki fotoğrafları içeren video ve ayrıca Bahtiyar Vahapzade’nin tanıtım videosu gösterildi.

KATILIM YOĞUN OLDU

Toplantıya; Önceki dönem Kandıra Belediye Başkanlarından İsmail Gençve eşi, Kandıra Ç.Y.D.D. başkanı Ecz. Sevim Deren, T.H.K Kandıra Şube Başkanı Vural Çevik,  A.D.D Kandıra Şube Başkanı Zeliha Yalçıntuğ veeşi  Mim. Gürcan Yalçıntuğ, Kocaeli Kandıralılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mimar Mücahit Küçükcici, Denetleme Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Sakarya Üniversitesi Öğr. Görevlisi Adem Arı, Çölyak ve P.K.U Kandıra Temsilcisi Ayfer Kocatürk, Dr. Kürşat Yıldız, eczacı Nursun Kural, sağlık çalışanı Nebahat Yılmazoğlu, emekli bankacı Levent Açıkgöz, İş İnsanı Nardane- Ahmet Kuşcu, Belgin- Murat Yüksel, Safa Alkan, Emre Kaya, Bilal Cebeci, E öğretmen İpek Sümer, Güllü Yaman, Sabahat-Cem Ulutaş, Kadriye-Yusuf ve Kemal Sancak, Olcay Tokdemir, Nurşen Aynagöz, Aliye-Halil Erdoğmuş, Vedat Özkul, Celil Sağlam, Mustafa Varol, Emre Gülekin, Ömer Aslan ve ailesi, Erhan Bayram, Ahmet Şakacı, Kemal Günay, Ahmet Güdük ve Kandıralılar katıldı. Aygün Aynagöz, Bahtiyar Vahapzade nin hayat hikayesi, edebi ve sosyal kişiliğinin söyleşisini gerçekleştiren Sayalı Hasanzade’ye katkılarından dolayı teşekkür ederek, önceki dönem belediye başkanlarından Ecz. İsmail Genç, Ç.Y.D.D.Başkanı Ecz. Sevim Deren ve A.D.D Kandıra Şube Başkanı Mimar Zeliha Yalçıntuğ ile birlikte takdim ettiler. Mustafa Yıldız’ın plaketini ise; 61 sene önce Kandıra Zafer İlkokuluna birlikte başlayan sınıf arkadaşları;  Ahsen Okyar ve Arif Zengin verdiler. Kandıra Yelken Sinemasının kültürel faaliyetlere açan Teoman Yelkencioğlu na da desteklerinden dolayı Bizkandırayız Platformu adına Aygün Aynagöz teşekkür etti. Şiir okuyan topluluk üyelerine katkı belgesi verilmesi ve anı fotoğrafı çekimi ile toplantı sona erdi.

ŞİİR SESLENDİRDİLER

Söyleşide Vahapzade’nin edebi , siyasi kişiliğinden ve Türk dünyası ve edebiyatına bakışından söz edilirken şairin bir çok şiiri katılımcılar tarafından okundu: Ayfer Kocatürk “Deprem”  A.D.D. Kandıra Şube Başkanı Zeliha Yalçıntuğ “Atatürk”, Aygün Aynagöz “Şair”, Emre Gülekin “İstanbul”,  Ömer Aslan “Anadilim”  , Sabahat Ulutaş “Öz Dünyam Menim’’, Olcay Tokdemir “Yunus Emre’’ Ahmet Şakacı “Vicdan’’, Arif Zengin ‘”Bahtiyarım Ben’’, Belgin Yüksel ‘’Gizlidir’’, Müfide Ecevit’’Geceler Penah Yerim’’, Nebahat Yılmazoğlu ‘’Bu Dünyanın’’, Cem Ulutaş’’Hakikatı Yaşatan’’, Prof.Dr. Kürşat Yıldız’’Azerbaycan- Türkiye’’ adlı şiirleri seslendirdiler.