YEREL Haber Girişi : 09 Mart 2023 11:43

Kandıra OSB için 16 Km yüksek gerilim hattı inşa edilecek

TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından İzmit’ten Kandıra’ya kadar uzanan, 154 kV Kocaeli ve Kandıra Elektrik Enerjisi İletim Hattı (EEİH) tesisi ve işletilmesi planlanıyor. Planlanan proje ile bölgenin enerji taleplerinin kesintisiz olarak karşılanması ve uzun vadede karşılaşılması muhtemel enerji darboğazının engellenmesi amaçlandığı ifade edildi.

Proje kapsamında tesis edilecek hat toplam 16,54 kilometre uzunluğunda olacak. Güzergahının tamamı İzmit ve Kandıra ilçeleri sınırları içerisinde yer alacak. Söz konusu yüksek gerilim hattı, mevcut İzmit TM'den başlayıp ihale aşamasında olan Kandıra OSB TM'ye bağlanarak enterkonnekte sisteme bağlantısını sağlamış olacak.

Tesis edilecek hat boyunca 2 adet nihai direk, 20 adet durdurucu direk ve 25 adet taşıyıcı direk olmak üzere toplam 47 adet direğin inşa edilmesi planlanıyor. Direklerin isabet ettiği alanlarda yoğun olmak üzere, güzergâhın sağından ve solundan 25 metre olmak üzere toplam 50 metre genişliğindeki koridorda inşaat çalışmaları sürdürülecek.

Kamulaştırma Kanunu gereğince, direklerin isabet ettiği alanlar kamulaştırılacak, tel altları için ise irtifak hakkı tesis edilecek. Hazırlanacak kamulaştırma planı doğrultusunda, ilgili parseller tespit edilip TEİAŞ tarafından oluşturulacak Kıymet Takdir Komisyonu tarafından belirlenecek fiyatlar üzerinden hak sahiplerine arazi bedelleri ödeneceği belirtildi.

Toplam proje bedeli 27 milyon 404 bin 983 TL olarak belirlen proje ile ilgili “Halkın Katılım Toplantısı” düzenlenecek. 30 Mart günü yapılacak olan toplantının yeri ve saati daha sonra açıklanacak.

Haber: Kocaeli Koz