YEREL Düzenleme Tarihi : 20 Nisan 2021 12:05 Haber Girişi : 20 Nisan 2021 11:56

Kandıra İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Ekiplerinden Kaçak Sazan Avcılarına Operasyon

Kandıra ilçe Tarım ve Orman   Müdürlüğü ekipleri ve gönüllü vatandaşlar avlanmanın dönem itibariyle yasak olduğu Namazgah Barajında kaçak ağ atanlara yönelik operasyon düzenledi.

Kandıra İlçe Tarım ve Orman   Müdürlüğü ekipleri ve gönüllü vatandaşlar avlanmanın dönem itibariyle yasak olduğu Namazgah Barajında kaçak ağ atanlara yönelik operasyon düzenledi.


Balıkçılık ve Su Ürünleri ekipleri, avlanmanın yasak olduğu Kandıra Namazgah Barajında kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından iç sularda kullanılması yasak olan balık ağı atıldığına dair ihbarı değerlendirdi. Yapılan operasyon sonucu Kandıra  İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ve Kamader üyelerince kaçak olarak atılan ağlar botlarla toplandı. Yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki ağı toplayan ekipler, ağa takılan çok sayıda sazan balığını da kurtararak tekrar baraja bıraktı. 
KENDİNİ BİLMEZ BU ŞAHISLAR YAKIN TAKİPTE 
Kamader Başkanı Engin Uztürk yaptığı açıklamada Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüklerinin ve STK'ların  talepleri doğrultusunda  göletlerde ve barajlarda balık popülasyonunu arttırmak için her yıl göletlere ve barajlara yavru balık salımı yapıyor. Lakin kendini bilmez bu şahıslar, 5/2 Numaralı Amatör Balıkçılığı Düzenleyen Tebliğ de iç sularda her türlü ağın kullanımı yasak olmasına ve yine aynı tebliğde dönem itibariyle özellikle sazan balıklarının yavrulama dönemi olması sebebiyle zaman yasakları olmasına rağmen Covid 19 salgını nedeniyle pandemi yasaklarını da fırsat bilerek böyle canice ağ atmaktalar. 


BİR SAZAN 200-300 BİN YUMURTA BIRAKIYOR
Sazan balıkları bu dönemde yavrulamak için sığ kıyılara gelirler. Fotoğraflarda görüldüğü gibi yüzlerce sazan balığı ağa takılmış, bu ne anlama geliyor biliyormusunuz? Bir sazan balığı uygun şartlarda 200-300 bin yumurta bırakır bunun %1 i bile yaşasa 3 bin balık demek, biz her türe en azından bir kere üreme şansı versek, devletin binlerce lira para harcayıp balık sarmasını gerek kalmaz. Bu sebeple  usulsüz avlanmaların önüne geçemezsek çok yakın gelecekte balık stoklarımızda ciddi çökmeler olacaktır. Belki de birçok türü kitaplardan çocuklarımıza bu türlerde bir zamanlar bizim sularımızda vardı diyerek geçmişe özlem duyacağız. 


KATLİAMA DUR DEMEK İÇİN TÜM YETKİLİ KURUMLARDAN DESTEK BEKLİYORUZ
Bunun için başta koruma kontrolle görevli birimlerin, kolluk kuvvetlerinin, STK'ların ve duyarlı vatandaşlarımızın Muhtarlarımızın elini taşın altına koyarak bunlar gibi kendini bilmezlere fırsat vermemiz gerekir. Kamader olarak "Temiz çevre, sağlıklı yaşam ve sürdürülebilir avcılık " " şiarı ile özellikle Kocaeli bölgesinde ki tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla koordinasyon içerisinde usulsüz avcılık ile mücadele ediyoruz. 
Bu vesileyle bu operasyonda emeği geçen öncelikle ihbarda bulunan vatandaşlarımıza Kandıra Balıkçılık ve Su Ürünleri Müdürlüğü ekiplerini ve Kamader üyelerimizi canı gönülden kutluyorum diyerek yakın takipleri devam edeceğini ifade etti.