EKONOMİ Haber Girişi : 09 Mart 2023 11:39

Kandıra GİOSB'de İlk Temeli Ülker mi Atacak ?

Kandıra Gıda OSB’de 13 yıl sonra ilk yatırım heyecanı başladı. Alt yapısı büyük ölçüde tamamlanan, birçok arsada alt yapısı bitirilen fabrikalar için ilk adımı Yıldız Holding attı. Ülker markasının sahibi olan Yıldız Holding, geçtiğimiz yıl aldığı iki arsada ilk fabrika temelini nisan ayında atmayı planlıyor.

ALT YAPI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAM

Kandıra’da 2010 yılında kurulma kararı alınan Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesinde (Kandıra GİOSB) alt yapı çalışmaları devam ederken, bir yandan da fabrikaların temel atması için alanlar oluşturuldu. Bölgeden arsa alan yatırımcılardan fabrika yapmak isteyen firmaların arsalarında alt yapı tamamlandı. Bölgede yatırım yapmak isteyen kuruluşlardan Yıldız Holding’in sahibi olduğu Ülker markasının iki arsasında fabrika temellerinin nisan ayında atılması bekleniyor. Deprem nedeniyle yaşanacak gelişmelerin temel atmayı erteleyebileceği de hatırlatıldı.

GEÇTİĞİMİZ YIL ARSA ALMIŞTI

Fabrikaların kurulacağı arsalarda alt yapı çalışmalarını büyük ölçüde tamamlayan Kandıra Gıda İhtisas OSB’de Ülker markasının sahibi Yıldız Holding 15 yıl aradan sonra kendi adına ilk kez Türkiye’de bir fabrika yatırımı yapacak. Geçtiğimiz yıl Kandıra Gıda İhtisas OSB’yi ziyaret eden Yıldız Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Ülker, iki fabrika yapmak için OSB’nin içinde iki arsa satın aldı. Alınan arsalara fabrikaların bu yıl içinde yapılması planlanıyor.

80 YATIRIMCI VAR

Kandıra Gıda İhtisas OSB’de 13 yıldır devam eden çalışmalarda nisan ayında Ülker’in ilk fabrikasının temellerinin atılması ile resmen OSB’nin fabrika kurulumları başlayacak. 80 yatırımcının arsa aldığı ve aralarında Yıldız Holding, Kervan Gıda, Namet gibi büyük firmaların olduğu Kandıra Gıda OSB’de ilk fabrika temelini Yıldız Holding tarafından nisan ayında atılması bekleniyor. Yıldız Holding’ten sonra Kervan Gıda ve Namet’in fabrika için temel atma çalışması yapması bekleniyor.

Haber : Özgür Kocaeli