EKONOMİ Haber Girişi : 17 Temmuz 2022 21:54

Kandıra Gıda OSB yatırım teşvikine hak kazandı

Kandıra Gıda OSB’de alt yapı çalışmalarının yılsonu itibariyle tamamlanması beklenirken, projenin kaderini değiştirecek bir gelişme yaşandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kocaeli’deki ilçe bazlı ilk yatırım teşvikini Kandıra’ya verdi.

İLÇE BAZLI İLK TEŞVİK

Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Üçüncü Bölge Yatırım Teşviki aldı. Kocaeli’de ilk kez ilçe bazlı yatırım teşviki verilen Kandıra Gıda OSB’de yılsonunda alt yapı çalışmalarının bitmesi ile bölgeye yatırım yapacak sanayiciler de teşviklerini alarak binalarını yükseltecek. 2010 yılında tüzel kişiliğini alan Kandıra Gıda OSB, 12 yıllık uzun süren kuruluşunu tamamlayarak yatırım teşviklerini de aldı ve hızlı bir şekilde fabrikaların kurulması için alt yapı çalışmalarını başlattı.

 

ALTYAPI HIZLA SÜRÜYOR

Kandıra Gıda OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Başol başkanlığında yapılan çalışmalarda 25 Mart 2020 yılında alt yapıya başlandı.1940 dönüm arazi üzerinde çalışmaları devam eden Gıda OSB’de aralık ayı itibariyle alt yapı çalışmaları tamamlanan alanlarda fabrikalar yükselmeye başlayacak. 80 yatırımcının olduğu Gıda OSB’de üretim başladığında 9 ile 10 bin kişi arasında işçiye istihdam sağlayacak. Gıda OSB’de şu anda alt yapı çalışmaları 80 iş makinesiyle devam ediyor.

ÇOK BÜYÜK DESTEK

Altyapı çalışmaları hızla devam ederken Gıda OSB’de yönetiminin girişimleri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kandıra’yı üçüncü yatırım bölgesi ilan ederek teşvik belgesini verdi. Üçüncü bölge teşvikine hak kazanan OSB’ler vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve asgari sabit yatırım tutarı desteklerini alabiliyor.

 

20 MİLYARLIK CİRO

Kandıra Gıda OSB’de yatırım teşviki alan firmalar 2023 yılında üretime başlamayı planlıyor. Yılsonu itibariyle fabrikalarını yapacak firmalar 2023 yılının sonunda ise bölgede üretime geçmeyi hedefliyor. Kandıra Gıda OSB’de cips, hazır yemek, çikolata, şeker, unlu mamuller, et mamulleri, kuruyemiş, bakliyat, yaş kuru meyve ve sebze, süt ürünleri üretilecek. Üretilecek ürünlerden 20 milyar lira ciro elde edilmesi beklenirken, aynı zamanda bu cironun yüzde 25’i ihracat ağırlıklı olacak.

Haber: Özgür Kocaeli