GÜNCEL Haber Girişi : 03 Şubat 2021 09:08

Başiskele Belediyesinden Kandıra Belediyesine üç hibe araç

Başiskele Belediyesinden Kandıra Belediyesine üç hibe araç Başiskele Belediyesi şubat ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi.

Başiskele Belediyesinden Kandıra Belediyesine üç hibe araç.

Başiskele Belediyesi şubat ayı meclis toplantısı bugün gerçekleştirildi. Kabul edilen maddeler arasında hibe araçlar konusu da vardı.

 

71 ARAÇ HİBE ALMIŞTI

 

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü’nün başkanlığında gerçekleştirilen belediye meclisinde gündemin 9. Maddesi, 8 adet aracın ihtiyacı olan kurumlara hibe edilmesiydi. Bilindiği gibi Başiskele Belediyesi Ford Otosan AŞ’den 71 araç hibe almış, filosundaki tüm araçları yenilemişti.Yeni araçları teslim alan belediye, mülkiyeti kendine ait olan elindeki araçları da satışa çıkarmıştı

 

BAŞİSKELE DE 8 ARAÇ HİBE EDİYOR

 

Bilindiği gibi özellikle batıdaki güçlü belediyeler ellerinde bulunan eski model ve özellikle kamyon gibi araçları doğu bölgelerdeki küçük belediyelere hibe eder, bir anlamda bölgesel dayanışmanın güçlenmesine yardımcı olurlar. Başiskele Belediyesi de bu kapsamda 8 adet aracı çeşitli ve küçük belediyelere hibe edecek.

 

TARTIŞMA KISMI

 

Başiskele Belediyesinin hibe araç vermesine meclisin Saadet Partili üyelerinden itiraz geldi. Meclis toplantısında söz alan ilçe başkanı ve meclis üyesi Zeki Karataş, diğer meclis üyesi Kadir Öztonga ve Başkan Yasin Özlü arasındaki tartışma aşağı yukarı şöyle gerçekleşti: Başkan

 

İHTİYACIMIZ YOK” DEDİLER

Zeki Karataş: Başkanım bu tür tabloları daha detaylı getirsinler… Yasin Özlü: Tabloda görüyorsun abi. Zeki Karataş: Kaç km olduğunu bilmiyoruz, cinsini bilmiyoruz, ederi vardır.

Yasin Özlü: En eski araçlarımız Zeki Abi.

Zeki Karataş:Kandıra Belediyesi meclis üyelerine sorduk, ‘Bizim ihtiyacımız yok’ dediler. Anadolu’daki belediyeleri seçmemiz lazım.

Yasin Özlü: Onlara da veriyoruz. Ama Kandıra Belediyesinin ihtiyacı olmaz mı? Siz hangi meclis üyesi ile konuştunuz?

 

BEREKET PAYLAŞILDIKÇA ÇOĞALIR

 

Yasin Özlü: Kandıra Belediyesi bu kentin coğrafyası en geniş, hizmet alanı en zor, hizmet birim maliyeti en yüksek, buna karşın bütçesi en düşük belediyesi. Kandıra Belediyesinin bütçesi yanılmıyorsam 24 milyon TL (Başiskele Belediyesinin 2021 bütçesi 133 milyon TL). Elimizde yeni imkanlarımız, bu kadar bereket varken, bunlar verildikçe, paylaşıldıkça çoğalır.

Kadir Öztonga: Biz Kandıra’yı da seviyoruz. Bağış yapılsın ama. Kamulaştırma için arsa satıyoruz. Para lazım. Şimdi de bağış yapıyoruz…

Yasin Özlü: Elma ile armudu birbirine karıştırmayalım ama…

Kadir Öztonga: Hepsi para. Yer satışları da para için, bu araçların da karşılığı para yani.

 

2021 ÜÇ KATI YARISINI BİLE ALMAZ

 

Yasin Özlü: Yer satışının parasını da biliyorsun değil mi?

Kadir Öztonga: Neticede bunları satıp da alabiliriz.

Yasin Özlü: Bunlar alır mı orayı?

Kadir Öztonga: Yarısını alır…

Yasin Özlü: Git yarısını al, ben sana iki katını veriyorum. Bu araçların satışıyla elde edilecek gelirle, o yerin yarısını alabiliyorsan, ben sana iki değil üç katı bütçe veriyorum. Şayet sen bu araçların fiyatının üç katıyla o arazinin yarısını alabiliyorsan, git al orayı. Yetkiyi veriyorum.

 

İKİ KAMYON, BİR MİNİVAN

 

Tartışmaların ardından madde oy çokluğu ile kabul edildi. Başiskele Belediyesinin hibe edeceği 8 araçtan 3’ü Kandıra Belediyesine ait. Eski model araçlardan ikisi kamyon, biri ise minivan. Diğer araçlar ise Türkiye’nin doğusundaki çeşitli illerdeki belde ve ilçe belediyelerine gidiyor.

Haber: enkocaeli.com