GüNCEL Düzenleme Tarihi : 17 Temmuz 2020 15:56 Haber Girişi : 17 Temmuz 2020 15:57

Ak Parti Lokma Dağıttı

Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı Ayasofya'nın camii olarak ibadete açılmasının hayrına Kandıra ile birlikte 12 ilçede lokma dağıttı.

Yaman Teknik

 

Ak Parti Kocaeli İl Başkanlığı  Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasının hayrına lokma dağıttı. Bugün Cuma namazı sonrası 12 ilçede lokma dağıtımı gerçekleştirildi. Lokma dağıtımı ile ilgili yapılan açıklamada;

"Bakanlar Kurulu’nun 24 Kasım 1934 yılında kararı ile müzeye dönüştürülen Ayasofya Cami’nin statüsü uzun yıllar boyunca milletimizin gönlünde derin bir yara bırakmıştır.

Toplumsal talep ve karşılığı hiç bitmeden devam eden bu tartışma nihayet sonuca bağlanmıştır. Türkiye, egemen bir devlet olarak tarihinin, milletinin inanç ve hassasiyetlerinin gereğini şüphesiz yerine getirmiştir.

Ayasofya’nın, UNESCO kültürel miras listesi içerisinde olması ibadet amacıyla kullanılmasına aykırı değildir.

Ayasofya’nın medeniyet tarihimizde yeri yalnızca camiden ibaret değildir. Kadim medeniyetimizin nitelikli sanat yansımalarını içeren, fethin sembolü olduğu kadar İslam dünyası içerisinde derin anlamları olan bir ibadet yeridir.

Milletimizin Ayasofya’nın yeniden cami olarak ibadete açılması yönündeki 86 yıldır bitmek bilmeyen özlemi yıllardır bu davanın savunucusu ve yılmaz neferi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 10 Temmuz’da yaptığı açıklamayla son bulmuştur.

Devletimiz, cami olarak vakfedilen Ayasofya'yı asli amacına göre tekrar ibadete açarak tüm İslam dünyasının beklemiş olduğu kararı açıklamıştır. Ayasofya’nın açılması yalnızca ülkemizi ilgilendiren bir karar değildir. İslam coğrafyasındaki kardeşliğin pekişmesine vesile olacaktır.

Kendi topraklarımızda, Ayasofya’nın mahzun kalması hep yüreklerde yaraydı.

Mülkiyeti Türkiye'de olan bir yapının aslından uzaklaştırılması, egemenliğimize de ters düşen bir durumdu.

Ayasofya, bu tarihi kararla vuslat bekleyen milyonlarca yürekte hüzün son bulmuştur. Bu kararla, Ayasofya, taşıdığı anlamla yeniden buluşmuştur. Fatih'in ve tarihin emaneti Ayasofya, artık manevi heybetine de yeniden kavuşacaktır.

Necip Fazıl, Sezai Karakoç ve Osman Yüksel Serdengeçti gibi birçok üstadın davası ve büyük bir heyecanla bekleyen milyonların duası, sonunda karşılık bulmuştur.

Aziz Milletimize ve İslam alemine bir kez daha hayırlı olsun"denildi.