Advert

Sungurlu Barajı’nın ÇED’i mahkemece iptal edildi

CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kandıra’nın köylerini sular altında bırakacağı söylenen Sungurlu Barajı projesi ile ilgili 2015’te yapılan ÇED Toplantısı kararının İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu

Sungurlu Barajı’nın ÇED’i mahkemece iptal edildi

CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Kandıra’nın köylerini sular altında bırakacağı söylenen Sungurlu Barajı projesi ile ilgili 2015’te yapılan ÇED Toplantısı kararının İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

 

Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köylerini tamamen sular altında bırakacağı söylenen ve bu köylerle çevresindeki 16 köyü daha etkileyeceği belirtilen Sungurlu Barajı ile ilgili 2015 yılında Akçaova köyünde ÇED Toplantısı düzenlenmek istenmiş, ancak köylülerin engel olmasıyla toplantı yapılamamıştı. Köylülerin eylemine CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet de destek vermişti. Hürriyet, söz konusu ÇED Toplantısı’nda alınan kararın İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından hukuka uygunsuzluğu nedeniyle iptal edildiğini sosyal medya hesabı üzerinden duyurdu.

MAHKEME DE MANTIKSIZLIĞI GÖRDÜ

Paylaşımında Hürriyet, “Kandıra’nın Akçaova ve Teksen Köylerini tamamen sular altında bırakacak ve bu köylerle çevresindeki 16 köyü daha etkileyecek olan Sungurlu Barajı ile ilgili köylümüzün her daim yanında olduk, birlikte mücadele verdik. 2015'te Akçaova'da yapılan ÇED Toplantısında yalnız bırakmadık, mecliste sürekli olarak dile getirdik, araştırma önergemizi sunduk. Yanlış yapıyorsunuz, birileri zengin olsun diye kimse toprağından olmayacak, zengin tarım arazileri sular altında kalmayacak demiştik. İstanbul 11. İdare Mahkemesi de yapılan ÇED Toplantısı ve kararının ne kadar mantıksız, haksız olduğunu gördü” dedi.

KAZANAN RANT DEĞİL, HALK OLDU

Devamında Hürriyet, "Projenin yapılacağı sahanın özelliğe göre gerekli ve yeterli bilimsel araştırma ve irdelemelerin yapılmadığı, keşif esnafında elde edilen bilgi ve bulgular ile dosyada mevcut veriler esas alınarak yapılacak değerlendirmenin ise çevresel etkileri tam anlamıyla ortaya koyamayacağı sonucuna varılmış olup, eksik incelemeye dayalı olarak hazırlanan ÇED Raporu dayanak alınarak verilen dava konusu 4192 sayılı 'ÇED OLUMLU' kararında hukuka uygunluk bulunmamıştır" diyen idare mahkemesi ÇED'i iptal etmiştir. Kazanan rant değil halk olmuş ve hak yerini bulmuştur” ifadelerine yer verdi.

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Faruk Akkoyun Kırkpınara Hazır
Faruk Akkoyun Kırkpınara Hazır
Orhan Mahallesinde Yeni İmar Yolları Açılıyor
Orhan Mahallesinde Yeni İmar Yolları Açılıyor