Advert

Güneş’ten ittifak eleştirisi; “Tarihi olmayan partiye Kocaeli’yi verdiniz”

CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş, CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmayıp İYİ Parti’ye destek vermesine tepki gösterdi.

Güneş’ten ittifak eleştirisi; “Tarihi olmayan partiye Kocaeli’yi verdiniz”

Güneş’ten ittifak eleştirisi; “Tarihi olmayan partiye Kocaeli’yi verdiniz”

CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş, CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı çıkarmayıp İYİ Parti’ye destek vermesine tepki gösterdi. Burası solun beslendiği yer diyen Güneş, “Kocaeli CHP’nin kalesiydi diyorsunuz İYİ Parti’ye veriyorsunuz. Bu ilde tarihi olmayan bir partiye iddianızı vermek doğru değil” dedi. 

CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş, Otel Asya’da CHP ve İYİ Parti ittifakını değerlendirdi. CHP Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Keramettin Gençtürk ve çok sayıda partilinin de katıldığı basın açıklamasında Güneş, CHP’nin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne başkan adayı çıkarmayıp İYİ Parti’yi destekleme kararına tepki gösterdi.   

AKP MHP BASTONUNA TUTUNDU

Açıklamada konuşan CHP eski Milletvekili Hurşit Güneş, “Kötü yönetilen ekonomi mutfakta yangın biçiminde karşımıza çıkmıştır. Bu durum iktidarın 2015 Haziran seçimlerinde ciddi oy kayıplarına neden olmuş, konjonktürün ve MHP bastonuna tutunarak aşılmıştır. Hala da aynı biçimde aşıldığı görülmektedir. Tekrarlayalım, 2018 seçimlerinde de yeterli bir seçmen desteğine ulaşılamadığı, hatta parlamento çoğunluğunu yitirdiği gözlenmektedir” dedi.   

CUMHUR İTTİFAKI PARTİLERİN BEKASIDIR

Güneş, “Son yerel seçimlere gelindiğinde AKP önce tek başına seçimlere girmek istemiş, ancak Genel Başkan Erdoğan'ın önüne gelen anketlerde, özellikle büyük metropollerde çok ciddi oy kayıplarının olduğu ortaya çıkınca yeniden ittifak müzakerelerinin önü açılmıştır. Cumhur ittifakı öyle söylendiği gibi ülke bekasıyla filan ilgili değil, bu partilerin bekasıyla ilgilidir. Siyasette bu gayet de doğaldır. Üstelik bu partiler ideolojik olarak çok benzerdirler. Aralarında oy geçirgenliği de hayli yüksek olduğu görülmüştür” diye konuştu.   

KOCAELİ ÖZELİNDE İTTİFAK HATALI

Siyasette seçim ittifakları kimi zaman "güç birliği", kimi zaman da "işbirliği” biçiminde olabilir diyen Güneş, “Hele ideolojik yakınlıklar varsa bu daha da verimli olur. Gelinen siyasal sistem, özellikle başkan adaylıklarında, bunu daha da zorlamaktadır. Ancak CHP ve iyi Parti arasında yapılan ittifakın Kocaeli özelinde hatalı olduğu kanısındayım” şeklinde konuştu.   

KOCAELİ’DE CHP’NİN DAMGASI VARDIR

Kocaeli Türkiye'nin dış ticaretinin yüzde 18'ini yapar diyen Güneş, “Kişi başına düşen milli gelir Türkiye'nin 2 katıdır. İstanbul'un yanı başıdır. Sanayi ve emek ağırlıklı bir il olan Kocaeli sosyal demokrat olduğu iddiasında olan herhangi bir parti için elbette son derece önemlidir. Kocaeli sosyal demokratlar için ekonomik ve sosyolojik olarak çok değerlidir. İlin tarihinde de CHP'nin damgası vardır” dedi. 

KOCAELİ SOSYAL DEMOKRATTIR

CHP'nin bu en önemli yuvasında siyasal iddiasını büyük ölçüde devretmesi kabul edilemez diyen Güneş, “Zaten her gönülden bağlı partilinin öncelikli tercihi kendi partisinin iddiasının sürmesidir. Hele Kocaeli gibi bir ilde. Bu ilde Yahya Kaptan yatar. Kocaeli Atatürk'ün ilk ziyaret ettiği illerdendir. Kocaeli Leyla Atakanların, Turan Güneş'lerin doğduğu ildir, Kocaeli DİSK'in doğup yeşerdiği ildir. Bu çok değerli il sosyal demokrattır, CHP'lidir ve iddiası sürmektedir” dedi.   

KOCAELİ’Yİ VERMEMEMİZ GEREKİYORDU

Burası solun beslendiği yer diyen Güneş,  “Kocaeli CHP’nin kalesiydi diyorsunuz İYİ Parti’ye veriyorsunuz. Kocaeli’yi vermemeniz gerekiyordu. Bu ilde tarihi olmayan bir partiye iddianızı vermek doğru olmamıştır. Birilerinin de tabanın sözcüsü olarak bunları söylemesi gerek. Kocaeli’de büyükşehiri alma iddiasının yok olması yok yanlış. Bizim iddiamız sürmeliydi. CHP Kocaeli’de güçlüdür ve güçlü olmaya devam edecektir” diye konuştu.

Haber: Kocaelikoz.com

Güneş’ten ittifak eleştirisi; “Tarihi olmayan partiye Kocaeli’yi verdiniz”
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Turan Gençlerin Mezuniyet Sevinçlerine Ortak Oldu
Başkan Turan Gençlerin Mezuniyet Sevinçlerine Ortak Oldu
Özel Öğrencilerin Karne Heyecanı
Özel Öğrencilerin Karne Heyecanı