Advert

Gramaj ayarına ceza yağdı!

Kocaeli Valiliği, ekmeğe gizli zam konusuna el attı.

Gramaj ayarına ceza yağdı!
Gramaj ayarına ceza yağdı! Admin

Kocaeli Valiliği, ekmeğe gizli zam konusuna el attı.

Valilik tarafından 26.04.2017 tarihli Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince yürürlüğe konan ekmek fiyatları listesinin geçerli olduğu belirtildi. Bu kapsamda 250 gram ekmeğin fiyatı 1,25 TL olması gerekirken 200 gram ekmeği 1,25 TL’den satan işletmelere ceza yağdırıldı.

FİYAT ARTIŞI VERİLMEDİ

Konuyla ilgili Kocaeli Valiliğinden şu bilgilendirme yapıldı. “İlimiz genelinde ekmek fiyatlarına ilişkin olarak, Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından 26.04.2017 tarihinden itibaren yürürlüğe konan ekmek fiyatı tarifesi halen geçerli olup, herhangi bir fiyat artışı verilmemiştir.

SÜREÇ TAMAMLANMADI

“04/01/2012 tarihli ve 28163 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde tanımı yapılan ekmeğin fiyatına ilişkin tarifeler, sırasıyla, ilgili belediye, Ticaret İl Müdürlüğü, İl Gıda Tarım Hayvancılık Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi veya Ticaret odası ile ilgili odanın temsilcilerinden oluşan komisyonun değerlendirmesinin, ilgili federasyonun ve Ticaret Bakanlığının görüşünün alınmasından sonra Birlik tarafından onaylanır.” hükmüne yer verilmiş olup bu süreç ilimiz için henüz tamamlanmamıştır.

GELEN ŞİKAYETLER DOĞRULTUSUNDA

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından kendi yetkileri çerçevesinde 21.09.2018 tarihli tarifede sadece katkılı ekmeklerin satış fiyatı belirlenmiştir. Diğer taraftan Valiliğimize gelen şikâyetlerden; bazı fırınların 250 gr 1.25 TL olan ekmeği 200 gr. üreterek 1.25 TL’ den satışa sundukları, bazı fırınların sadece katkılı ekmek sattıkları, bazı fırınların ise yetersiz miktarda halk tipi ekmek ürettikleri ve böylece tüketicileri mağdur ettikleri anlaşılmıştır.

11 BİN LİRA CEZA

Konuya ilişkin olarak Valiliğimizce (Ticaret İl Müdürlüğü) fiyat etiketleri ile ilgili 51 fırında denetim yapılmış olup 40 fırında tespit edilen aykırılıklardan dolayı 10.960,00 TL idari para cezası uygulanmıştır. Henüz fiyat tarifesi değişmemiş olan 250 gr ekmek yerine, 200 gr ekmek üreten fırıncılar hakkında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve 12 İlçe Belediyesi ayrıca bilgilendirilmiştir. Haksız yere fiyat artışı ve gramaj eksikliği uygulayan fırınlar hakkında ilgili Kurumlarca denetimler yapılarak, gerekli idari yaptırımlar uygulanacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

Gramaj ayarına ceza yağdı!
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Partide Kongre Heyecanı
Ak Partide Kongre Heyecanı
Ön muhasebe elemanı aranıyor
Ön muhasebe elemanı aranıyor