Advert

STK'lar Bu Kez Kandıra Argem'in Daveti İle Toplandı

Kandıra ARGEM HER FİKİR BİR PROJEDİR den yola çıkarak geçtiğimiz Pazar günü Kandıra adına kurulu sivil toplum örgütleri ile istişare toplantısı düzenledi

STK'lar Bu Kez Kandıra Argem'in Daveti İle Toplandı
STK'lar Bu Kez Kandıra Argem'in Daveti İle Toplandı Admin

Kandıra ARGEM  HER FİKİR BİR  PROJEDİR den yola çıkarak geçtiğimiz  Pazar günü Kandıra adına kurulu sivil toplum örgütleri ile istişare toplantısı düzenledi , toplantıya 40   dernek başkanı davet edildi 22 dernek yöneticisi toplantıya katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını başkan yardımcısı Dursun Yılmaz yaptı. Daha sonra ARGEM  başkanı Hüseyin Bayrak ARGEM in varlık sebebini  Kandıra ile ilgili düşünce ve projelerine dair konuşmasını şu şekilde sürdürdü.

VARLIK SEBEBİMİZ,

ARGEM in varlık sebebi,  havasını teneffüs ettiğimiz suyunu içtiğimiz acı tatlı günlerimizin geçtiği havası ile denizi ile doğa harikası  olan ilçemizi  yaşanabilir kılmak için ARGE çalışmaları yapmak, çalışmaların neticesini ilgili ve yetkililerle paylaşmak kabul görenleri sununa kadar takip etmek, gök kubbede hoş bir seda bırakmak vatandaşımızın hayır duasını almak Mevlamızın rızasını kazanmak .

FİKİRLERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİDİR

Varlık sebebinde dede belirtiğimiz gibi biz ilçemiz adına ARGE çalışması yapmak için yola çıktık. bu amaç doğrultusunda sivil toplum örgütlerimizin Kandıra ya dair söyleyecekleri bizim için önemlidir dedik böyle bir toplantıya karar verdik. ileriki zamanlarda da oda başkanlarımız, birlik başkanlarımız ve muhtarlarımızla da aynı format da bu tür toplantılar  planlamayı düşünüyoruz. Buralardan aldığımız fikirlerle kendi çalışmalarımızı da harmanlayarak ortaya bir rapor çıkarmayı bu raporu da ilgili ve yetkililerle paylaşarak somut adım atılması noktasında gayret sarf edeceğiz sonuna kadar da raporun  takipçisi olacağız dedi .

ORTAK AKIL

İlçe adına yapılan büyük projelerin, yetkililer tarafından  oldu bitiğe getirilmeden, ben yaptım oldu demeden,  ilçenin dinamitleri ile konusunda uzman kişi ve kurumlarla istişare edilerek buralardan çıkacak ortak akıl dikkate alınarak kararların alınması gerektiğini ifade etti, burada kimsenin herhangi bir komplekse girmemesini, ilçemiz adına kim hayır söylüyorsa herkim herkesin kabul gördüğü bir projeye vesile olmuş ise bize düşen atanmışlarımızla, seçilmişlerimizle, sivil toplum örgütleri ile hülasa tüm kandıra olarak yanında olmamız  gerektiğini , bundan tüm kesimlerin karlı çıkacağını itibarlarının artacağını sonuç da ilçemizin hayrına olacağını unutmamak lazım dedi.

KİGOSB

Bayrak bu projenin ilçemiz adına önemli bir proje olduğunu, fakat bu proje hayata geçmeden ilçemizin genelinde ciddi anlamda imar çalışması yapılması gerektiğini yoksa ilçemizin de yaşanmaz bir ilçe olmasına da vesile olmuş oluruz dedi. Konut ve tarım alanları yerleri en az 50 yıl ilerisi düşünülerek kırmızı çizgilerle belirlenmesi gerektiğini ifade etti   

ÖNCELİKLERİMİZİN BELİRLENMESİ

Daha sonra dernek başkanlarına sırasıyla söz verildi yapılan konuşmalardan  çıkan genel kanı önceliklerimizin belirlenmesi, çalışmalarımızı bu önceliklerimize göre yapmamız gerektiği , ilçenin ekonomisin gelişmesi adına çalışmaların yapılması, bu anlamda başta tarım ve hayvancılık alanında ciddi çalışmaların yapılması gerektiği ifade edildi , buna istinaden ARGEM başkanı bu konu ile ilgili kendilerinin çok iddialı bir sözlerinin olduğunu kandıra tarım ve hayvancılık alanında neden bir KÜÇÜK HOLLANDA olmasın, neden tarım ve hayvan ürünü üreterek iyi bir pazarlama ağı oluşturularak  Kandıra, Kocaeli ve İstanbul un gıda ambarı olmasın , kurulacak gıda OSB'nin ihtiyacı olan ürünlerin karşılanmasında Kandıra birinci sırada yer almasın, bu noktaya gelmek için ilçemizde her 5 muhtarlığımıza ait kırsal kalkınma kooperatifleri kurulmalı, bu saye ile ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler sahaya indirilmeli teknik bilgi anlamında üreticinin yanında olunmalı ( toprak tahlilinden gıda analizine , ilaçlamadan ekimine , hasadından satımına) kadar üreticinin yanında olunmalı ilçe merkezine ivedilikle topraklarımızın tamamının tahlili yapılması adına toprak tahlil laboratuvarı kurulmalı.  

FAKÜLTE

 İlçeye sosyal ve bilimsel anlamda katkı sağlanması beklenen üniversitenin  bir  an evvel kurulması gündeme geldi , bu arada Hüseyin bayrak söz alarak ilçemizde bir üniversitenin kurulmasının  zor olduğunu ancak   en az 5000 öğrencinin okuyabileceği bir fakültenin kurulmasının mümkün olabileceğini bu konu ile ilgilide yetkililerin ilgilendiğini ifade etti, turizm dernek başkanı turizm ile ilgili sıkıntılardan bahsetti sahillerde bir yetki karmaşasının olduğunu kiralama yerlerle ilgili, kış turizmi ile ilgili ilçemizde de farklı yerlerde yürüyüş parkurlarının olmasını bunların konaklayacağı yerlerin olmasını, bu alanda ilçe bazında çalışma yapılması gündeme geldi .                                                                                                 

OSMANLI KASABASI

Kültür turizmi adına Hüseyin bayrak  nasıl ki İstanbul da ve İzmit de Osmanlı sokakları yapılıyorsa Kandıra merkezde de dokuz farlı kapıdan girilerek  içerisinde cıvıl cıvıl hayat olan   ( DİYARBAKIR SUR İÇİ MANTIĞINDA ) Osmanlının bütün kültürlerinin sergilendiği yöresel yemeklerin ikram edildiği, belki de tarihi filmlerin bile çekileceği küçük bir Osmanlı kasabasının oluşturulması adına girişimde bulunduğunu, il kültür ve turizm müdürü ile bu konu ile ilgili kandıra da bir istişare toplantısı planladığını ifade etti  

SOSYAL SORUMLULUK

Ormanlarımızı koruma derneği başkanı ormanlarımızın tekniğine uygun kesilmediğini gün geçtikçe ormanlarımızın yok olacağını bu konuda kıraç orman alanlarının ağaçlandırılması gerektiğini ifade etti. Bayrak sosyal sorumluluk projesi adı altında kıraç orman alanların da geri dönüşümü olan ilçenin fakir fukarasının okumak isteyen öğrencilerimizin ihtiyaçlarında kullanılmak adına ilçemiz genelinde 30 bin çocukla 30 dakika içersin de 30 bin ceviz fidanını 300 köyde 300 şehidimizin hatırasına  toprak buluşturmayı, bu saye ile 30 bin cevizin dikileceği ceviz alanının da ağaçlandırılmış olacağını , çocuklarla yapılan bir proje olduğu için çocuk rekorlarına da girebilecek bir proje olduğunu ,ilçemiz adına prestij kazandıracak bir proje olacağını, Kandıra fındığı ile anıldığı kadar cevizi ile de anılan bir ilçe olacağını ifade etti. 

SIR PROJE

Kandıra engelliler derneği başkanı engelliler  ile ilgili Türkiye de ses getirecek projesinin olduğunu , engellilerin ihtiyaçlarının karşılanmasında kurumlarla iyi ilişkiler içersin de olduklarını ifade etti . Eğitim kültür derneği başkanı Kandıra da çok fazla barajların olduğunu tarım alanların barajlara gittiğini bunun artık durdurulması gerektiğini ifade etti .                                                                                             

SEVGİ

Erkan ALKAN  birlik, beraberlik  içersin de olmamız , birbirimizi sevmemiz gerektiğini  dedikodularla bir yere varılmayacağını bu toplantıların faydalı olduğunu  ifade etti.

BÜRORASİ VE SİYASET

Bürokrasi ve siyaset de kandıralı hemşerilerimizin de etkili yerlerde olması gerektiği ifade edildi , bunun içinde çalışma yapılması gerektiği ifade edildi .

GELECEK TOPLANTI

Ünümüzdeki toplantıyı tek gündemle yapılması kararlaştırıldı malum yaz sezonu yaklaşması vesilesi ile turizm ile ilgili geniş uzun soluklu toplantı yapılması kararlaştırıldı .

 

     

KANDIRA ARGEM HÜSEYİN BAYRAK DURSUN YILMAZ
Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ak Partide Kongre Heyecanı
Ak Partide Kongre Heyecanı
Ön muhasebe elemanı aranıyor
Ön muhasebe elemanı aranıyor