Advert

Yüksel Endüstiri'de İşçiler Kazandı

64 işçiyi sendikalı oldukları için yüz kızartıcı suçtan işten çıkaran Yüksel Endüstriye mahkeme heyeti sendikal tazminata mahkum etti.

Yüksel Endüstiri'de İşçiler Kazandı

64 işçiyi sendikalı oldukları için yüz kızartıcı suçtan işten çıkaran Yüksel Endüstriye mahkeme heyeti sendikal tazminata mahkum etti. Mahkeme işçilerin 16 aylık maaş tutarında sendikal tazminat ve tüm yasal hakları ile işe iade edilmelerini istedi.


Kandıra’da bulunan Yüksel Endüstride geçtiğimiz yıl Birleşik Metal-İş Sendikası’nın örgütlenmesinin ardından yetki başvurusu sırasında işveren tüm işçileri işten çıkardı. 64 işçiyi işten çıkaran işveren, tüm girişimlere rağmen işçileri geri almadı ve fabrika önünde eylem yapan işçilerin sürekli gözaltına alınmasına neden oldu. Yüz kızartıcı suçtan işçileri işten atan ve sendikal haklarını kullanmasını engelleyen işverene mahkeme tokat gibi yanıt verdi. İşvereni işçilere sendikal tazminat vermeye mahkum etti ve işe iadesine karar verdi.

YÜZ KIZARTICI SUÇTAN ATMIŞTI
Geçtiğimiz yıl Kandıra’da ilk kez bir fabrikada sendikal çalışma yapıldı. Birleşik metal-İş sendikası Yüksel Endüstri de örgütlenme çalışmalarını tamamladı ve yetki başvurusunda bulundu. Bunu duyan işveren tüm işçileri işten çıkardı. 64 işçiyi yüz kızartıcı suçtan işten çıkaran işveren aynı zamanda işçilerin fabrika önünde direnmelerine de engel oldu ve sürekli gözaltına alınmalarını sağladı. Uzun süren direnişin ardından işçiler dava açtı.

 

BÜYÜK TAZMİNAT ÖDEYECEK
Açılan dava bir yıl içinde sonuçlandı. Mahkeme heyeti işvereni sendikal tazminata mahkum ettiği gibi aynı zamanda 64 işçi işe iade etti. İşveren işçileri geri almaması halinde ihbar ve kıdem tazminatlarının yanı sıra 16 aylık maaş tutarında sendikal tazminat ödemek zorunda. İşçileri işe alması halinde de sadece 16 aylık sendikal tazminatı işçilere ödeyecek. Mahkemenin bu kararı Posco işçileri için de örnek olacak.

Kaynak: Demokrat Kocaeli

yüksel endüstiri kandıra
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anket'te Adnan Turan mı? Ercüment Şahin mi? Önde
Anket'te Adnan Turan mı? Ercüment Şahin mi? Önde
Şaki Baba Pilavcısı Kandıra'da Hizmet Veriyor
Şaki Baba Pilavcısı Kandıra'da Hizmet Veriyor