Advert

Hıdrellez Şenliklerinin ilk adresi Akçakocabey Türbesi

Kandıra’da her yıl olduğu gibi bu yılda Hıdrellez şenlikleri büyük coşkuyla kutlanıyor

Hıdrellez Şenliklerinin ilk adresi Akçakocabey Türbesi

Hıdrellez Şenliklerinin ilk adresi Akçakocabey Türbesi

Kandıra’da her yıl olduğu gibi bu yılda Hıdrellez şenliklerinin ilk adresi Kocaeli’nin Fatihi Akçakocabey’in mezarının bulunduğu Babatepesi oldu.

Tüm yurtta olduğu gibi Kandıra’da da geleneksel hale getirilen Hıdrellez şenlikleri bu yılda yoğun katılımla kutlandı. Her yıl geleneksel olarak hıdrellez günlerinde düzenlenen Akçakoca Gazi ve Şehitlerimizi Anma Programı bu yıl yine okunan mevlidi şerif ve dualar eşliğinde gerçekleştirildi.  Okunan Kur’an-ı Kerim ve dualar Başta Akçakoca Gazi olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizin ruhuna gönderildi. Tüm şehit ve gazilerin anıldığı ve hayırlı dualarla yad edildiği program akşam saatlerine kadar katılımcılar tarafından dolup boşaldı. Kandıra Belediyesi ile Babaköyü Kalkınma ve Akçakocabey Anıt Mezar ve Çevre Güzelleştirme Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen Akçakoca Bey ve Şehitleri anma programına Kandıra Kaymakamı Mehmet Soğukpınar, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken başta olmak üzere kurum amirleri, siyasi parti temsilcileri, çevre ve merkezden gelen vatandaşlar katıldı.

 

ŞEHİTLERİMİZİN KANI BOŞUNA AKMAMIŞ DEMEKTİR

Programda bir konuşma yapan şehit ve gazileri rahmetle anan ve ülke gündemine değinerek birlik beraberlik vurgusu yapan Kandıra Belediye Başkanı Köken, yaptığı konuşmada, ‘’Başta Orhan Gazi olmak üzere Kandıra’nın fatihi Akçakoca Gazi’yi ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum. Milletimiz bu gün dua edebiliyorsa, minarelerimizden ezanlar özgürce okunabiliyorsa, bu ülke bağımsız bir ülke olarak yoluna devam ediyorsa, şehitlerimizin kanı boşuna akmamış demektir. Tüm şehit ve gazilerimize Allahtan rahmet diliyorum. Allah onlardan razı olsun’’ dedi. 

HER KÖYDE ŞEHİTLERE RAHMET

Kandıra'da hemen hemen her yerde geleneksel olarak kutlanmaya devam edilen Hıdrellez şenliklerinden  birisi de Bollu Köy'ünde yapıldı. Köy Muhtarı Hüseyin Seyrek tarafından geleneksel hale getirilen hıdrellez şenliklerine Kandıra Kaymakamı Mehmet Soğukpınar,  Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken başta olmak üzere kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar , civar köylerden ve Kandıra dışından gelen vatandaşlar katıldı.

HER YIL HIDRELLEZ COŞKUSU

Geleneksel olarak yapılan kutlamalar havanın güzel olması nedeniyle bayram havasında gerçekleşti. Yoğun katılımla sabah saatlerinde başlayan Hıdrellez Şenliğinde öğlen namazı öncesi yemek ikramı yapılırken, köy meydanında Safalı Köyü İlköğretim Okulu Halk oyunları Ekibi ve  kandıra Akçakoca Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi  tarafından yapılan folklor gösterileri ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı tarafından verilen konser ilgiyle izlendi. Öğlen namazını müteakip mevlit cemiyeti ile devam eden şenlikler akşamın ilerleyen saatlerine kadar sürdü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Anket'te Adnan Turan mı? Ercüment Şahin mi? Önde
Anket'te Adnan Turan mı? Ercüment Şahin mi? Önde
Şaki Baba Pilavcısı Kandıra'da Hizmet Veriyor
Şaki Baba Pilavcısı Kandıra'da Hizmet Veriyor