Advert

Kandıra Belediyesinden Muhtarlara Gezi

Kandıra Belediyesi, kültür gezileri kapsamında, ülkenin tarihi ve kültürel yerlerini daha iyi tanıması, tarihi doku ve kültür bilincini oluşturmak amacıyla vatandaşlara yönelik Konya ve Karadeniz gezisi düzenledi.

Kandıra Belediyesinden Muhtarlara Gezi

Kandıra Belediyesi,  kültür gezileri kapsamında, ülkenin tarihi ve kültürel yerlerini daha iyi tanıması, tarihi doku ve kültür bilincini oluşturmak amacıyla vatandaşlara yönelik   Konya ve Karadeniz gezisi  düzenledi.

6 Mayıs Cuma gecesi saat 23.00 ‘de yola  çıkan   5 otobüsten oluşan 230 kişiden oluşan  Konya gezi grubu, tarih bilincinin kazandırılması, kültürel öğelerin tanınması için Konya ‘da Mevlana Müzesi, Aladdin Tepesi, ince Minareli Medrese, Karatay Medresesi, İstiklal Harbi  Şehitleri Abidesi, Şemsi Tebrizi Camii, Konya Seyir Terası, Sille Antik Kenti, Meram Bağları, Tavus Baba Türbesi ve Kelebekler vadisini gezdi.

İnsanlık tarihi açısından önemli medeniyetlere sahne olmuş, zengin bir kültürün izlerini taşıyan , Mevlana gibi İslam büyükleriyle gönülleri fetheden, bir müze şehir kimliğine sahip olan Konya’da keyifli zaman geçirdiklerini ifade eden vatandaşlar, dünya görüşü ve insan sevgisiyle örnek olan Mevlana Celaleddin Rumi ve  Nasreddin Hoca gibi milli kültürümüzün cevherleriyle buluşmanın heyecanını yaşadıklarını ifade ettiler.

Geziden duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlar, gezinin düzenlenmesinde emeği olan Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’e teşekkürlerini iletti. Tarihi ve kültürel gezilerin imkanlar ölçüsünde devam etmesini hedeflediklerini belirten Başkan Ünal Köken, düzenlenen kültür gezileriyle seyahat etme imkanı olmayan vatandaşlara ülkenin tarihi ve kültürel öneme sahip şehirlerini, kültür merkezlerini görme imkanı sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Yine 6 Mayıs Cuma gecesi saat 23.00’de Karadenize’e gitmek üzere yola çıkan otuz üç muhtarın katıldığı Karadeniz gezisinde ise  Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize gezildi.

Samsun’da Bandırma vapuru ve kent meydanının gezilmesiyle başlayan gezi programı renkli geçti. Ordu’da Boztepe’ye teleferikle çıkan muhtarlar, Karedeniz’ e hayran kaldıklarını ifade etti. Ordu Pidesi yiyerek yörenin lezzetlerinden de tadan , Maçka’da konaklayan  ve sonraki gün Rize Çayeli Ayder Yaylasına çıkan muhtarlar, ardından dönüş yolunda Uzungöl’e uğrayıp Akçabat’taki akşam yemeğinden sonra dönüş yolculuğuna geçti.

Yaklaşık 2500 km yol gidilen Karadeniz gezisine Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı Mevlüt Akdeniz ‘in yanı sıra mahalle muhtarları, Kandıra Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Özcan, Kandıra Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdür Vekili Nusret Torlak da katıldı.

Trabzon’da Ayasofya Camisine de giden gezi grubu , Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında (1238-1263) inşa edilen, Fatih Sultan Mehmet'in 1461'de Trabzon'u fethinin ardından camiye çevrilen ve vakıf eseri olan camii hakkında bilgi aldılar.

Türkiye Muhtarlar Derneği Başkanı Mevlüt Akdeniz ve mahalle muhtarları, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken’e düzenledikleri gezi için teşekkür ederek memnuniyetlerini dile getirdi.

Rize gezisinde ise çay tarlasında keyifli sohbet gerçekleştiren gezi kafilesi çayın nasıl hasat edildiğini bizzat yerinde görerek uyguladılar. Bol Bol çay , tereyağı ve peynir alışverişi yapan muhtarlar, Rize bezi tezgahlarını da gezerek Rize Bezinden yapılan ürünlerden satın aldılar.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Faruk Akkoyun Kırkpınara Hazır
Faruk Akkoyun Kırkpınara Hazır
Orhan Mahallesinde Yeni İmar Yolları Açılıyor
Orhan Mahallesinde Yeni İmar Yolları Açılıyor